PROGRAMLAR

Yağ Yakımı

Yağ yakımında önemli olan nokta kişiye göre hesaplanmış nabız aralığı ve bu nabız aralığında yaptığı antrenmanın süresidir. Yağ yakımının başlama süresi ile ilgili bir çok araştırma vardır. Yağ yakımı süresi ortalama 20-30 dakikalarda en üst düzeye çıktığına dair araştırmalar mevcuttur. Fakat antrenmanı 30 dk olduktan sonra bitirmemek gerekir bu sürede yağ yakımı üst seviyeye çıkacağı için antrenmanın devam edilmesi gerekir. Bu doğrultuda ortalama bir antrenmanın kişinin spor durumu ve beslenme durumuna göre degişeceği gibi 80 dakikayı geçmemesi önerilir. Ortalama 80 dakikadan sonra vücut protein yakımına yani kas yıkımına başlıyor.

Son yıllarda yağ yakımı ile ilgili bir çok araştırma yapılmış ve birçok çalışma metodu geliştirilmiştir . Bu çalışma metodlarını uzman Personal Trainer sizin durumunuza göre hangi metot daha uygunsa o programı uyguluyacaktır.

Yapılacak bu çalışmlar belirli bir nabız aralıgı ve süreye bağlı olduğu için bu antrenman içinde yapılan veya kullanılan malzemeler çeşitlilik gösterebilir. Yani sadece koşmak, bisiklet çevirmek…… vb. degil ağırlık çalışması , bosu çalışmaları , kendi vücut ağırlığı ile yapılan çalışmalar….. vb. çalışmalarda olabilir.

Yağ yakımı için önemli bir konuda “kişinin beslenme durumudur”. Bu doğrultuda Personal trainer kişinin günlük ihtiyacı olan kalori miktarını hesaplar , bu oranı öğünlere ve spor öncesi ve sonrası dönemlere göre dağılımı hesaplayarak bir plan hazırlar.

Uygulanacak Programlardan Bazıları.

  • Fonksiyonel Antrenman
  • Core Antrenmanları
  • Sürat Antrenmanları
  • Denge Antrenmanları
  • Circuit Antrenmanları

© 2012
H.E.Y SAĞLIKLI YAŞAM VE SPORTİF EĞİTİM ORGANİZASYON DANIŞMANLIK ŞİRKETİ
Adres: Yıldırım Beyazıt Mah.Şenköşe Caddesi Yasemin Apt.No:1 Kat 5/14

Melikgazi / KAYSERİ