PROGRAMLAR

Sporcu Kondisyoneri

Son zamanlarda ülkemize baktığımızda çok yetenekli sporcular olmasına karşın kısa bir süre sonra isimlerini ya duymamaya yada sporcuları görmemeye başlıyoruz. Sporcular yetenekli olmasına karşın ; Takım sporcularında takım halinde yapılan ve herkesin aynı çalışmaları yapması veya bireysel sporcularda yapılan bilinçsiz çalışmalar sonucu bu yetenekleri kaybediyoruz . Bir antrenmanda herkesin gösterecegi tepki farklıdır aynı boyda kiloda mevkide oynayabiliriz ama aynı fizyolojik ve motorik özelliklere sahip olmadığımız için bu kişilerin antrenman programları aynı olmamalıdır . Aynı çalışmlar yapıldığında ya çok aşırı yüklenmeler oluyor sakatlıklar oluşuyor kısa süre sonra yada kişi performansının üst noktasına çıkmadığı için olduğu noktada kalıyor ve kısa süre sonra unutuluyor.

Bu doğrultuda her sporcunun kişisel eksikliklerine ve performans durumuna göre sadece o sporcuya özel bir antrenman programını uzman “Kondisyoner “ yazmalıdır . Teknik ve taktik çalışmaları elbetteki takım halinde olucaktır , fakat kondisyon çalışmalarını kişi kendi kondisyoneri ile birebir yapmalıdır.

Bu sistem son yıllarda tüm takım ve bireysel spor branşları için Amerika ve Avrupa ülkelerinde yaygınlaşmıştır ve sporcuların tercih ettigi sistem olmuştur. Örnek verecek olursak dünya 100 metre şampiyonu Usain Bolt Avrupanın önde gelen Futbol takımlarının birinde oynayan sprint e ihtiyacı çok olan sağ ve sol kanat oyuncularına performansını geliştirmek için belirli aralıklarla danışmanlık yapmaktadır. NBA de oynayan milli basketbolcularımızında kişisel kondisyonerleri olduğu zaten bilinmektedir.

Bu sistem sporcunun yeteneklerini geliştirmesine ve performansını arttırmada önemli bir role sahiptir. Bu sistem sporcuya dönüşü maddi ve manevi bir kazanç olarak geri dönecektir.

Kişisel Kondisyoner kesinlikle Takım hocalarının veya bireysel sporcu hocalarının düşmanı değildir aksi takdirde hocaların işini kolaylaştıran bir yardımcı olarak görev yapacaklardır.

Kişisel Kondisyonerler

  • Tüm branşların Performans sporcuları için Antropometrik ölçümlerini , Performans ölçümlerini ve testlerini yapar.
  • Çıkan sonuçlara göre uygulanacak antrenman programlarını düzenler ve uygulamada birebir yardımcı olur.
  • Sporcuyu antrenmalarda ve müsabakalarda sporcuyu izler , artı ve eksik yönlerinin analizlerini tutar.
  • Sporcunun antrenman planınına göre, yapacagı aktiviteleri düzenler , beslenme programına destekte bulunur.
  • Sporcuya body görevi üstlenerek psikolojik destekde bulunur.

© 2012
H.E.Y SAĞLIKLI YAŞAM VE SPORTİF EĞİTİM ORGANİZASYON DANIŞMANLIK ŞİRKETİ
Adres: Yıldırım Beyazıt Mah.Şenköşe Caddesi Yasemin Apt.No:1 Kat 5/14

Melikgazi / KAYSERİ