KURSLAR

Pilates

Akıcı hareketler ve nefesin, kontrol ve konsantrasyonla birleştirilmesi sonucu Pilates ile esneklik artışı, vücut farkındalığı, eneji artışı ve zihinsel konsantrasyonun geliştiğini farkedebilirsiniz. Bu fırsat şimdi HEY  Life'da Pilates özel dersler ile ayağınıza geliyor. HEY  Life üyesi olmadan da kişiye özel 10 ve 20 derslik özel Pilates paketlerimizden yararlanabilirsiniz.

Ruh ve beden bütünlüğünüzü keşfetmeye var mısınız ?

Türkiyenin farklı stüdyolarından, biri olmayı hedefleyen HEY Lıfe Personal Training & Beauty, fit bir vücut, stresten uzak ve daha saglıklı bir yaşam için günümüz trend sporlarından Pilates'i yeni hizmete açtıgı stüdyosunda dogal ve sıcak bir ortamda forma girmek isteyenlerle buluşturuyor. Son dönemlerin en popüler egzersizi, kimilerinin gönüllü işkence, kimilerinin asrın mucizesi olarak tanımladığı, Hollywood yıldızlarından dansçılara profosyonel sporculardan hiç spor yapmamış bireylere kadar herkesi peşinden sürükleyen egzersiz biçimi olan pilates nedir? Joseph Pilates’in “kontroloji” adını verdiği metodu, zihin ve beden bütünlüğü öngören denge nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezidir. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kasları güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanan bir sistemdir. Joseph Pilates, egzersizlerini şöyle tanımlamıştı: “Sadece üç derste farkı hissedecek, on derste farkı görecek ve 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız”. Pilates'de her bir egzersizin çok kez tekrarı yerine daha az sayıda, tam, kontrol ve belirli bir biçim içinde uygulanması tercih edilir.

Joseph Pilates 500 belirli egzersiz tasarladı. Ona göre zihinsel ve fiziksel sağlık birbiri için gerekliydi. Akıcı hareketler ve nefesin, kontrol ve konsantrasyonla birleştirilmesi sonucu Pilates ile esneklik artışı, vücut farkındalığı, eneji artışı ve zihinsel konsantrasyonun geliştiğini farkedebilirsiniz. Sonuç artan esneklik, güç, beden farkındalığı, enerji ve gelişmiş zihinsel konsantrasyondur.
Pilatesin Amacı

Pilates egzersizlerinin amacı; karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır. Pilatese göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir. Pilates’te kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo vermeseniz de ince görünürsünüz. Sakatlanma riskini azaltır. Dayanıklıllığı arttırır, metabolizmayı hızlandırır.

Pilates ile kişisel ihtiyaçlarınıza uygun bir çok hareket kapasitesine sahip ekipmanlarla donatılmış  özel stüdyomuzda, tüm pilates hareketlerini uzman hocalar eşliginde uygulayabilirsiniz. Pilates ile dogru ve dengeli nefes alarak, kas kontrolü ve konsantrasyonunu saglayarak postürel bozukluklara çare bularak pilatesle bedeninizi şımartabilirsiniz.

Pilatesin bu kadar popüler olmasının sebebi sadece zayıflamak, kalça karın hareketleri ve stretchingden ibaret olmayıp tedaviye yardımcı etkisi ile tüm omurga ve eklem rahatsızlıklarına iyi gelen muhteşem bir fıtness metodu olmasıdır.

HEY Life pilates konusunda sadece egzersiz degil işin rehabilitasyon kısmıyla ilgili olarak da tam donanımlı uzman bir ekipten oluşuyor. Spesifik olarak pilates üzerine özel egitimli pilates uzmanları tarafından hizmet veren HEY Life'ın bir diger ayrıcalıgı ise bünyesinde reformer, cadillac, barel ve küçük pilates ekipmanları bulunan donanımlı bir stüdyo olmasıdır.
Kimler Pilates Yapabilir ?

Aslında herkes! Ama, günümüzde tüm dünyada, başta amatör ve profesyonel sporcular ve dansçılar olmak üzere öğrencilerden çalışanlara, ev hanımlarından ünlülere pek çok kişi tarafından tanınan ve uygulanan Pilates tekniği; ağrılar, kronik hastalıklar, bitkinlik, kas dengesizlikleri ve orantısızlıkları, sertleşmiş eklemler, dolaşım bozuklukları, doğum öncesi ve sonrası problemler gibi pek çok rahatsızlığın tedavisinde de kullanılmaktadır.
Pilatesin Yararları

Çalıştırmayı hedeflediği ana bölge, karın ve sırt kasları olduğu için omurganın daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Ayrıca tüm vücudu esneterek omurların arasını açıyor. Böylece vücutta zamanla meydana gelen yığılmalar yok oluyor, hatta omurların açılmasıyla boy 2 santimetre kadar uzayabiliyor. Pilates’in yararları o kadar çok ki…

• Vücuda denge, güç ve esneklik katar.

• Duruş bozukluğuna neden olacak kas iskelet sistemi problemlerinden korur.

• Vücut farkındalığı yaratır.

• Boyun fıtığında, kolda oluşan uyuşma ve ağrıları azaltır.

• Kilo vermeseniz bile vücudunuzu inceltir ve toparlar.

• Kasları uzunlamasına çalıştırır, vücudun dayanıklılığını arttırır ve sakatlığı büyük ölçüde önler.

• Vücudun duruşunu düzeltir.

• Kireçlenme sonucu eklemlerde oluşan problemlerde ağrıları kontrol altında tutar.

• Bel ve sırt ağrılarının oluşmasını engeller.

• Eklem içi sıvıları dengeler.

• Bel fıtığında, bacakta oluşan ağrıları azaltır.

• Gün içinde yaptığımız aktivitelerde, omurgamıza yüklenmeden hareket etmemizi sağlar.

• Skolyoz sorunu çözülür.

• Osteoporoz vakalarında kemik erimesinin önüne geçilir.

• Vücudun her iki yanını eşit oranda güçlendirir.

• Günlük performansınızı arttırır.

• Bilgisayar başında çalışmanın verdiği duruş bozukluklarını giderir ve bunların yol açtığı ağrılardan kurtulmayı sağlar.

• Hücre yaşlanmasının önüne geçer.
Pilatesin Altı Prensibi

1- Konsantrasyon: Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak, bedenin uyum içinde nasıl çalıştığının ve hangi kasların kullanılıp, hangilerinin kullanılmadığının hissedilmesi gerekir.

2- Kontrol: Pilates metodunda kontrol çok önemlidir. Kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması, olası sakatlıkların önlenmesi gerekir.

3- Merkezleme: Pilates Metodu’nda merkez, göbek, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir ve üst bedenin esnemesini, uzamasını sağlar.

4- Akıcı hareket: Hareketler acele edilmeden, her noktadan tek tek geçerek, ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.

5- Kesinlik: Hareketler belirsizce değil, hakkı verilerek tam yapılmalıdır. Hareket seansları birbirleri içinde ve birbirleri arasında koordine olmalıdır.

6- Nefes: Nefes alıp verme, derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece, nefes tamamen boşaltılır ve kan temizlenmiş olur.
Pilatesin Yöntemleri

Pilates yapılış yöntemlerini üç gruba ayırmak mümkün. Bunlar:

Aletli (reformer,cadillac,trapeze table)

Yer hareketleri (matwork)

Yardımcı aletler kullanılarak yapılan pilates (flexband, top, circle, ahşap bloklar vs)
FARKLILIĞIMIZ . . .

Bu fırsat şimdi HEY Life da Pilates özel dersleri ile ayağınıza geliyor. HEY Life da kişiye özel 10 ve 20 derslik özel Pilates paketlerimizden yararlanabilirsiniz. Ruh ve beden bütünlüğünüzü keşfetmeye varmısınız?

© 2012
H.E.Y SAĞLIKLI YAŞAM VE SPORTİF EĞİTİM ORGANİZASYON DANIŞMANLIK ŞİRKETİ
Adres: Yıldırım Beyazıt Mah.Şenköşe Caddesi Yasemin Apt.No:1 Kat 5/14

Melikgazi / KAYSERİ